Sürdürülebilir bir yaşam için

 

birçok yol var.

Sürdürülebilir moda diye bir şey yok modada sürdürülebilirlik çalışmaları var. Moda deyince aklımıza sadece giysiler geliyor olabilir ama bunun aksesuarından kozmetik ürünlerine hatta ev tekstiline kadar düşünmek gerekiyor. Nasıl giysilerimiz için trendler değişiyorsa evlerimiz içinde aynı şey geçerli. Yani ilk olarak bir üretici olarak neyi, ne kadar tükettiğimizi farkına vararak yaşıyoruz. Aşırı üretimden kaçınmak gerekiyorki aşırı tüketime dur diyelim. 

Etik üretim çok önemli. Moda ve tekstil sisteminde çalışan her işçinin hakkı verilmeli.  Remake our World elçisiyiz ve dünya üzerinde yardıma muhtaç işçilerin hakları için çalışıyoruz.

Kargo, paketleme, ürün gönderimleri sırasında ne kadar az plastik ve karbon ayak izi o kadar zararı azaltmak demek. 

Şeffaf üretim yani tüm üretim süreçlerini alıcı ile paylaşmak. Biz hikayemizi ve iş yaptığımız yerleri her zaman paylaşmaya dikkat ediyoruz. Çalıştığımız her işçi, kadın, zanaatkar sayesinde koleksiyonlarımız çıkıyor. Bunun bilincinde büyümeye özen gösteriyoruz.

Sezonlar öncesi kumaş toplamak için yolda oluyoruz. Döşemeciler, kumaşçıların stokları, depoları, sezon sonu çöpe atılan kartelalar bizim hazinemiz. 

Karadeniz ve Sri Lanka ayağımız,  kadın toplulukları ile çalıştığımız, geleneksel el dokumalarını modernleştirerek köylerdeki kadınları desteklediğimiz özel koleksiyonlarımıza döngüsel moda ve kaybolmaya başlamış zanaatları tekrar gündeme getiyoruz.

Balat’taki atölyemizde tasarım, fikir geliştirme ve düzenli üretim yapıyoruz.